Прийнято закон про індивідуальні освітні траєкторії
23 квітня 2024 року, Верховна Рада ухвалила у другому читанні законопроєкт № 10177 про запровадження індивідуальних освітніх траєкторій та вдосконалення освітнього процесу у вищій освіті. За нього проголосували 306 нардепів.
«Зміни до законодавства, які ухвалили сьогодні, наближають нас до європейських стандартів вищої освіти та є важливим кроком на шляху якісної трансформації держави через освіту», — написав у Facebook міністр освіти й науки Оксен Лісовий.
Що передбачає закон:
- Оновлення термінології законодавства про освіту.
- Заклади вищої освіти самостійно розробляють освітні програми, враховуючи вимоги законодавства.
За словами міністра освіти, стандарти вищої освіти оновлюватимуться впродовж наступних місяців. У цих стандартах з’явиться більше вибірковості, що зрештою збільшить конкуренцію в університетах — кращі викладачі з інноваційними курсами отримають більше можливостей, а студенти — вищу якість.
Для регульованих, таких як право, медицина чи правоохоронна діяльність, будуть детально визначені вимоги до компетентностей та результатів навчання. Адже для цих спеціальностей передбачені державні кваліфікаційні іспити.
- Вводиться можливість присвоєння додаткових професійних кваліфікацій.
- Визнання результатів неформальної та інформальної освіти.
- Запроваджується мінімальна кількість годин навчальних занять в одному кредиті ЄКТС (на бакалавраті мінімум 10 годин (з 30 годин на один кредит ЄКТС), на магістратурі — мінімум 8 годин.
- Індивідуальний навчальний план може передбачати річне навчальне навантаження в обсязі не менше 30 та не більше 80 кредитів ЄКТС.
- Строк навчання може бути скорочено не більше ніж на 25% шляхом збільшення кількості кредитів протягом року навчання. Тобто закінчити бакалаврат можна буде за 3 роки.
«Закон дає можливість студентам-контрактникам самостійно визначати тривалість навчання в університеті. Так, хтось зможе завершити 4-річну бакалаврську програму за три роки або навпаки — поєднати навчання з роботою і завершити необхідні 240 кредитів ЄКТС за 6–8 років», — пояснює Лісовий.
Можна самостійно регулювати темп і тривалість навчання, а також, за потреби, змінювати спеціальність після року чи півтора навчання, завдяки запровадженню міждисциплінарних освітніх програм на бакалаврському рівні.
«Якщо на момент вступу людина ще не визначилася зі спеціальністю, на якій хоче навчатися, вона зможе спершу вступити на міждисциплінарну освітню програму в межах однієї або декількох галузей знань. А тоді, після першого курсу, вже ухвалити остаточне рішення щодо спеціальності або здобувати міждисциплінарну освіту», — пояснив міністр освіти.
При доопрацюванні законопроєкту до ІІ читання були вилучені контроверсійні норми щодо скасування заочної та вечірньої форм здобуття освіти.
*ВАЖЛИВО - не користуватись російськими освітніми сервісами - список доповнюється постійно
І не забуваємо направляти усі свої сили і вільний час на допомогу українським захисникам
Ми у соцмережах: YouTube Facebook Instagram Telegram-канал Slack-спільнота